BLOG

Catering na evencie firmowym – o czym należy pamiętać, planując menu?

Eventy firmowe to ważne wydarzenia, na których przedstawiciele różnych działów i poziomów zarządzania spotykają się, aby współpracować i budować relacje. Aby integracja lub spotkania biznesowe były udane, muszą zostać w przemyślany sposób zorganizowany – trzeba znaleźć miejsce, wybrać datę. Jednym z ważniejszych elementów każdego eventu jest dobry catering, który zapewnia gościom smaczne i odpowiednio podane jedzenie i napoje. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak ważny jest catering na imprezie firmowej i jakie są kluczowe czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę przy jego wyborze.

Wybór odpowiedniego menu na event firmowy

Z tekstu dowiesz się:

Jak dobrać catering i menu na imprezę firmową, żeby wszyscy byli zadowoleni?

Organizacja imprez firmowych to ważny element budowania relacji z pracownikami i klientami. Jednym z najważniejszych elementów przy planowaniu takiego wydarzenia jest catering, który powinien być dopasowany do charakteru imprezy oraz liczby gości. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak wybrać odpowiednie menu na event.

#1 Dobierz menu i sposób podawania dań do rodzaju eventu

Organizując event, niezwykle ważnym elementem jest wybór menu, jakości dań i sposobu ich podania przez kelnerów. To, co serwujemy uczestnikom imprezy, ma wpływ na ich doznania i wrażenia. Dlatego też warto zastanowić się nad tym, jakie rodzaj dań, przystawek, deserów będzie najlepiej pasował do konkretnego rodzaju eventu. Inne sprawdzą się na spotkaniach formalnych, a inne na zorganizowanej imprezie plenerowej.

Zdaniem eksperta

Ważna jest współpraca organizatora wydarzenia i dostawcy menu cateringu na imprezę. Pozwala to zaplanować serwowanie ciepłych posiłków w przerwach m.in. konferencji. Jeśli wybierzesz serwowanie jedzenia w formie bufetu i krótkie przerwy, to przy większej liczbie uczestników spowoduje to ścisk i brak czasu na spróbowanie wszystkich dań. Dobre rozplanowanie przerw sprawi, że goście pozostaną w pełni skoncentrowani na głównym celu imprezy. Wydarzenia oferujące lunch zwykle wymagają odpowiedniego zaplecza gastronomicznego – mówi Szymon Mosiołek z TwójEvent. 

#2 Uwzględnij różne potrzeby

Decydując się na catering biznesowy, należy pamiętać o tym, by posiłki dopasowane były do różnych preferencji żywieniowych uczestników. Dobrze jest zapewnić dania bezglutenowe, wegetariańskie i wegańskie. Różnorodność serwowanych dań sprawi, że nikt nie wyjdzie głodny ze spotkania firmowego.

#3 Obsługa kelnerska

Bardzo ważne podczas eventu jest to, aby zadbać o obsługę techniczną w tym profesjonalistów na stanowisku serwowania jedzenia. Nie mogą dopuszczać do sytuacji, w której przy stole brakuje elementów zastawy, np. talerzy czy widelczyków, a także na bieżąco dbać o uzupełnianie znikających z półmisków potraw. Posiłki powinny być podawane sprawnie i bez żadnego opóźnienia, zrobione na świeżo, z wysokiej jakości składników.

Jakie są najczęstsze wpadki cateringowe?

Oprócz wyboru odpowiednich dań ważny jest również sposób ich podania. W dobie internetu jest to szczególnie istotne. Niestarannie serwowane potrawy, brudne szklanki, kieliszki nie umknął uwadze gości. Ponadto należy uważać na:

  • przygotowanie bufetu przez obsługę z dużym wyprzedzeniem, przez co jedzenie jest zeschnięte i wygląda nieestetycznie,
  • podanie zbyt dużej ilości jedzenia w krótkim czasie,
  • brak sztućców i talerzy do nakładania potraw,
  • brak podpisu dań, znajdujących się w bemarach.

Jakie są najnowsze trendy w cateringu na imprezy firmowe?

Firmy cateringowe, muszą być na bieżąco z dynamicznymi zmianami i dostosowywać się do życzeń klientów. Do najnowszych trendów w zakresie serwowania jedzenia na imprezach firmowych należy:

#1 Live cooking

Gotowanie na żywo staje się coraz bardziej popularne wśród organizatorów imprez, ze względu na efektowny charakter i możliwość interakcji między kucharzem a uczestnikami eventu. Goście mają także duży wpływ na ostateczny rezultat oferowanych dań, poprzez decydowanie o składnikach i przyprawach.

#2 Catering zero waste

Trendy w cateringu na firmowy event nie obejmują wyłącznie samego jedzenia, a również sposobu serwowania poczęstunku. Moda na ekologię i zdrowy styl życia sprawia, że rezygnuje się z plastikowych talerzy na rzecz papierowych lub jadalnych orkiszowych. Sztućce wymieniane są na produkty biodegradowalne, zgodne z trendem zero waste. Dla wielu klientów zrównoważona polityka oraz produkty ekologiczne są istotnymi warunkami przy wyborze firmy cateringowej.

Więcej o ekologii podczas eventów przeczytasz w artykule: Green event, czyli trend eko w organizacji imprez

#3 Finger food

Termin „finger foods” odnosi się do małych dań i przekąsek, które podawane są zazwyczaj na szkoleniach, bankietach lub spotkaniach biznesowych. Sprawdzają się w miejscach, gdzie wymagana jest konsumpcja na stojąco bez używania sztućców. Koreczki, kanapeczki, mini tarty oraz inne przekąski w stylu finger foods przygotowane przez profesjonalny catering, powinny być podane w sposób, który umożliwi szybkie i bezproblemowe spożywanie podczas rozmów lub krótkiej przerwy. Dobra firma cateringowa może udekorować je w ciekawy sposób.

O co jeszcze należy zadbać oprócz cateringu na event firmowy?

Catering to tylko jeden z elementów, o który należy zadbać, organizując imprezę firmową. Znaczenie ma także odpowiednie dopasowanie muzyki, dekoracji i oświetlenia. Do nagłośnienia imprezy potrzebny będzie fachowy sprzęt. Agencje eventowe, które dbają o techniczny aspektu spotkań, wynajmują wysokiej jakości sprzęt. Warto także zadbać o konferansjera z doświadczeniem dopasowanego do rangi wydarzenia. Należy pamiętać, że innej osoby będziemy potrzebować do imprezy firmowejkoncertugali i bankietu czy konferencji.

Zorganizuj udany event ze smacznym jedzeniem dla gości.
Napisz lub zadzwoń do nas
501 044 852