BLOG

Trendy w branży eventowej na 2023 rok, o których z pewnością jeszcze nie słyszałeś

Ostatnie lata nie były łatwe dla branży eventowej. Pandemia wirusa COVID-19, wzrost inflacji oraz zmiany gospodarcze wymusiły na organizatorach imprez wiele trwałych zmian. Dziś, nauczone doświadczeniem i wyciągające wnioski, agencje eventowe stosują nowe metody, doskonalą innowacyjne rozwiązania i stawiają na nowatorskie trendy. Dowiedz się, jakie tendencje w sferze spotkań i wydarzeń będą na topie w 2023 roku.

Trendy i wyzwania na rok 2023 w branży eventowej

W artykule poznasz najnowsze trendy w organizacji eventów: 

Przełomowy rok 2022 dla branży eventowej

2022 był rokiem wyzwań związanych z organizacją i realizacją wydarzeń. Świat dopiero co podniósł się z kolan po pandemii, a już czekały go nowe trudności. Tym razem problem stanowiły dynamiczne zmiany gospodarcze i szybko rosnąca inflacja. W konsekwencji wiele dobrze wcześniej prosperujących firm musiało podjąć decyzję o zakończeniu działalności. W nowej rzeczywistości musiała odnaleźć się również branża eventowa, w którą zmiany ostatnich lat uderzyły szczególnie mocno. Zamiast schować głowę pod piasek, agencje postanowiły jednak podjąć rękawicę i sprostać nowym zadaniom. Dzięki temu wcześniejsze trudności i wyzwania stały się trendami, które budują współczesne eventy.

Nowy rok, nowe trendy w organizacji imprez

W nowym roku branża eventowa stawia na niezwykle wartościowe trendy. Wznoszą one organizację wydarzeń na wyższy poziom, ale też stawiają organizatorom imprez nowe wyzwania. Co więc będzie szczególnie istotne w 2023 roku?

#1 Budowanie świadomości ekologicznej

Aspekt świadomości ekologicznej w kontekście organizacji eventów został zaakcentowany już wcześniej, ale w nowym roku ma szczególne znaczenie. Coraz popularniejsze stają się tak zwane “zielone eventy”, których zadaniem jest nie tylko zwrócenie uwagi na problem, ale także wyegzekwowanie konkretnych zachowań i zbudowanie poczucia odpowiedzialności za środowisko. Jak konkretnie przekłada się to na przygotowanie wydarzeń? Chodzi o wyeliminowanie plastiku, ograniczenie papieru, organizowanie imprez plenerowych (w miarę możliwości), wprowadzenie do dekoracji zielonych i roślinnych akcentów. Zadaniem organizatorów będzie edukowanie społeczności, a także konkretne działania, jak na przykład rekompensata śladu węglowego w przypadku podróży lub korzystanie i promowanie rozwiązań niskoemisyjnych.

#2 Eventy w formie zero waste

Pozostając w temacie ekologii, wysoko cenione będą również eventy w formie zero waste. Jest to odpowiedź na rosnącą inflację, okrojone budżety, wzrost kosztów materiałów i ich dostępność. Twórcy wydarzeń będą musieli zmierzyć się ze zmianą podejścia do przygotowywania imprez i postawić na wynajem oraz wypożyczanie sprzętu estradowego oraz wielokrotne używanie materiałów. Trend zero waste tyczy się również cateringów: jedzenie pozostałe z eventów powinno być przekazywane bankom żywności.

#3 Transmisje internetowe eventów

Live streaming wydarzeń jest transmisją video w czasie rzeczywistym i opiera się na działaniu Internetu, social mediów oraz specjalnych aplikacji. Było to rozwiązanie szczególnie cenione podczas pandemii koronawirusa, a teraz ten trend nie wychodzi z mody.

Zdaniem eksperta

Korzystanie z transmisji na żywo umożliwia organizatorom wydarzeń dotarcie do osób, które fizycznie nie mogą wziąć udziału w evencie. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest fakt, że live streaming nie generuje dodatkowych kosztów, takich jak wynajem sali, zakwaterowanie, catering, koszty transportu. Jest świetnym sposobem na relacjonowanie konferencji, imprez firmowych, jak transmitowanie wydarzeń sportowych. Popularny jest także streaming koncertów i eventów muzycznych czy streaming szkoleń, kursów i webinarów – mówi Szymon Mosiołek z TwójEvent.

#4 Imprezy nastawione na budowanie relacji

Wydarzenia ostatnich lat znacznie pogorszyły relacje międzyludzkie, dlatego jednym z ważniejszych wyzwań na 2023 rok jest ich poprawa. Branża eventowa stawia więc na budowanie więzi, co oznacza imprezy firmowe, wspólne gale i bankiety, spotkania integracyjne (również te wyjazdowe). Według najnowszych badań dobre relacje między pracownikami firmy mają większy wpływ na jakość pracy, niż nam się dotychczas wydawało.

#5 Szkolenia i konferencje

Niesłabnącą popularnością cieszą się także firmowe konferencje, szkolenia i webinary. Zadaniem organizatorów wydarzeń jest zapewnienie uczestnikom jak najbardziej komfortowego sposobu na przyswojenie nowej wiedzy. Mogą przy tym korzystać z różnych narzędzi, na przykład transmisji live streamingowych lub zdecydować się na wypożyczenie multimediów, jeśli kurs odbywa się stacjonarnie.

#6 Profesjonalne eventy i imprezy firmowe

Współczesna branża eventowa uległa zmianie pod względem organizacji spotkań i postawiła poprzeczkę jeszcze wyżej. Dziś przygotowanie imprezy firmowej jest dużym wyzwaniem. Liczy się profesjonalizm, dbałość o szczegóły, nowatorskie rozwiązania. Event powinien być dopracowany w każdym calu, pełen atrakcji, z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu i obsługi technicznej. Ostatnie lata nauczyły również agencje eventowe, że przykrym obowiązkiem jest ubezpieczenie imprezy. W końcu nikt nie potrafi przewidzieć, co może się wydarzyć.

Nie wiesz, jak zorganizować event wpisujący się w aktualne trendy?
Skontaktuj się z nami
501 044 852