BLOG

Znaczenie nagłośnienia na imprezach – 4 porady, jak dobrze nagłośnić event

Dbałość o detale, szczególnie w organizacji eventów, jest wyjątkowo ważna. Nie wystarczy ładnie udekorować salę i rozstawić stoły, ale warto także skupić się na technicznych aspektach realizacji imprezy. Odpowiednie nagłośnienie to połowa sukcesu każdego przedsięwzięcia. Być może nie wszyscy goście zwrócą uwagę na wysokiej jakości dźwięk, ale z pewnością każdy zauważy najmniejsze problemy techniczne. Jak dobrze nagłośnić każdy event? Zapraszamy do lektury!

Jakie znaczenie ma dobre nagłośnienie imprez

W artykule dowiesz się, jak dobrze nagłośnić imprezę:

Dlaczego nagłośnienie imprez jest ważne?

Każdy rodzaj imprezy to ogromne wyzwanie organizacyjne. Często wiąże się także z wysokimi kosztami. Zdarza się, że oszczędności szukamy właśnie w kwestiach technicznych, które wydają nam się mniej istotne. Decydujemy się więc na samodzielną obsługę dźwięku na evencie, często na niskiej jakości sprzęcie. Niestety w ten sposób możemy sobie jedynie zagwarantować możliwe wpadki techniczne i niezadowolenie naszych gości.

Problemów z dźwiękiem unikniemy, angażując w organizację naszej imprezy profesjonalną obsługę techniczną, której doświadczenie i wiedza zagwarantują niesamowite wrażenia audio. Analizując warunki, w których odbędzie się impreza, specjaliści będą w stanie stwierdzić, jakie parametry sprzętu będą konieczne do prawidłowego odbioru dźwięku podczas eventu. Pamiętajmy, że źle nagłośniona impreza nikomu nie sprawi przyjemności – ani organizatorom, ani gościom.

Sprzęt do nagłośnienia imprezy

Do nagłośnienia każdej imprezy potrzebny nam będzie profesjonalny sprzęt. Agencje eventowe, zajmujące się techniczną obsługą imprez, wynajmują sprzęt nagłośnieniowy, który zagwarantuje najwyższą jakość dźwięku.

Jaki sprzęt jest konieczny do zagwarantowania najlepszych akustycznych wrażeń?

  • mikrofon – nie istnieje impreza, na której nie będzie on konieczny. Może być przewodowy, bezprzewodowy, a jego parametry dobiera się do charakteru danej imprezy – innego rodzaju mikrofonu będzie wymagał wokalista zespołu muzycznego, a innego przemawiający do publiczności konferansjer.
  • zestawy nagłośnienia – ich dobór również uzależniony będzie od rodzaju imprezy. Inny zestaw sprawdzi się na sali weselnej, a inny na estradowej. O wskazanie idealnego zestawu nagłośnieniowego należy poprosić pracowników agencji eventowej, od której chcemy sprzęt wypożyczyć.
  • miksery – nie da się zorganizować udanej imprezy z DJ-em bez zagwarantowania mu wysokiej jakości sprzętu do miksowania dźwięku. To, jakie brzmienie uzyskamy, będzie zależeć od rodzaju miksera. Może być analogowy bądź cyfrowy.

Jak dobrze nagłośnić event?

Dobry dźwięk to podstawa udanej imprezy. Sprzęt należy dobrać do potrzeb i specyfiki wydarzenia, w zależności od tego, w jakich warunkach się ono odbywa. Konieczne jest wzięcie pod uwagę takich czynników, jak:

  • rozmiar obiektu,
  • odległości między ścianami,
  • załamanie stropu,
  • akustyka,
  • rozmieszczenie okien,
  • liczba gości.

Dźwięk musi równomiernie nieść się po całym pomieszczeniu, a w przypadku imprez plenerowych powinny zostać uwzględnione zmienne warunki atmosferyczne.

Porada #1 – analiza warunków, w jakich odbywa się event

Zanim w pełni zaangażujemy się w organizację eventu od strony technicznej, weźmy pod uwagę, w jakim miejscu będzie się on odbywał. Innego podejścia będzie od nas wymagało wydarzenie plenerowe, a innego koncert w auli lub kameralna impreza w zamkniętym pomieszczeniu.

Nagłośnienie imprezy plenerowej

Eventy odbywające się na świeżym powietrzu wymagają sprzętu nagłaśniającego o odpowiedniej mocy. Realizując imprezę na otwartym terenie, należy wziąć pod uwagę także możliwe zmiany pogodowe. Nagłośnienie imprezy plenerowej wymaga dokładnego i rzetelnego przeanalizowania warunków. Na rozchodzenie się dźwięku wpływać będzie bowiem wiele czynników, takich jak: pogoda, pora dnia i zabudowanie otoczenia.

Nagłośnienie imprezy w pomieszczeniu

Realizując koncerty w zamkniętych pomieszczeniach, pamiętajmy, że akustyka wnętrza będzie mieć znaczący wpływ na rozchodzenie się dźwięku. W zależności od rozmiaru oraz rodzaju powierzchni, odbijający się dźwięk będzie brzmiał inaczej. W przygotowaniu sali najlepiej zaufać specjalistom. Technicy dźwięku dokonają dla nas oceny akustycznej pomieszczenia i na tej podstawie dobiorą sprzęt o odpowiedniej mocy.

Porada #2 – wybór odpowiedniego systemu nagłośnienia imprezy

Kiedy już przeanalizowaliśmy przestrzeń, w jakiej odbędzie się event, możemy wypożyczyć potrzebny sprzęt. Jeśli organizujemy konferencję lub targi, kluczowe będą mikrofony. Najważniejsze w tego rodzaju imprezach jest to, by nic z przemówienia nie umknęło uwadze gości. Na imprezę z oprawą muzyczną konieczne będą także dobrej jakości kolumny, przyda się również mikser dźwięku.

 

Zdaniem eksperta

Każdy sprzęt, także nagłaśniający, bywa zawodny. Pamiętajmy więc o wcześniejszym zaopatrzeniu się w zapasowe mikrofony, kable czy głośniki, które posłużą nam w sytuacjach awaryjnych – mówi Szymon Mosiołek z TwójEvent

 

Porada #3 – zaangażowanie profesjonalnej obsługi technicznej

Nie da się zrobić dobrej imprezy, na której wszyscy będą się dobrze bawić, bez odpowiedniego dźwięku. Możemy oczywiście zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt, ale na niewiele się to zda, jeśli nie znamy się na obsłudze technicznej, albo nie mamy pojęcia o inżynierii dźwięku. To właśnie doświadczenie techników w dużej mierze może nam zagwarantować niesamowite wrażenie dźwiękowe, a nie sam sprzęt. Dlatego jeśli mamy wybierać między urządzeniem wysokiej jakości, które będziemy samodzielnie obsługiwać, nie mając do tego odpowiedniej wiedzy, a doświadczonym technikiem, który nawet za pomocą tańszego sprzętu wyczaruje nam magiczne wrażenia akustyczne, to nie ma się nad czym zastanawiać.

Montaż nagłośnienia i sprzętu do nagłośnienia to coś, co wymaga wiedzy i umiejętności. Zatrudnijmy profesjonalistów, takich jak agencja eventowa Twój Event, organizująca nagłośnienie na imprezach w Krakowie i Katowicach.

Porada #4 – bezpieczeństwo gości i sprzętu nagłaśniającego

Bez względu na rodzaj imprezy i powierzchnię sali, pamiętajmy, by nasi goście znajdowali się w bezpiecznej odległości od źródeł dźwięku. Kilkugodzinne przebywanie zbyt blisko kolumn może wpłynąć na samopoczucie, a nawet zdrowie uczestników imprezy. Odizolowując gości od sprzętu dbamy także o jego bezpieczeństwo. Pozwoli nam to uniknąć wypadków, takich jak wpadnięcie gościa na sprzęt czy zalanie go napojem. Miałoby to dla nas nieprzyjemne konsekwencje w postaci pokrywania kosztów naprawy wynajętego wyposażenia.

Potrzebujesz profesjonalnej obsługi technicznej dźwięku na Twojej imprezie?
Zadzwoń do nas!
501 044 852