BLOG

Trendy w organizowaniu eventów na rok 2021 – co się zmieni?

Pandemia koronawirusa, której skutkiem była narodowa kwarantanna w marcu 2020, miała ogromny wpływ na branżę eventową. Plany zostały zrewidowane, a imprezy – począwszy od baby shower, po wesela i eventy branżowe, musiały zostać odwołane lub przeniesione do świata wirtualnego. Sytuacja pandemiczna zmienia się z miesiąca na miesiąc, a ludzie, zmęczeni ograniczeniami związanymi z wyjściem z domu, coraz bardziej tęsknią za “normalnością”. Jak więc pod względem organizacji imprez będzie wyglądał 2021 rok? Sprawdzamy!

Jakie będą trendy w organizowaniu eventów w 2021 roku?

W artykule dowiesz się, jakie są trendy w organizowaniu eventów na rok 2021:

Rok 2020 w branży eventowej – podsumowanie

Nagłe wprowadzenie obostrzeń w marcu sprawiło, że większość zaplanowanych eventów musiała zostać albo odwołana, albo zorganizowana online. Konieczne było dostosowanie się do nowej rzeczywistości dosłownie z dnia na dzień. Eventy firmowe, konferencje czy warsztaty z powodzeniem odbyły się w formie zdalnej. Niestety w ten sam sposób nie dało się przeprowadzić bankietów lub wesel – choć niektóre pary młode wykazywały się kreatywnością, zapraszając swoich gości na imprezę weselną na Zoomie. W roku 2020 to przede wszystkim możliwość spotkań online pozwoliła nam poczuć namiastkę normalności i pozostać w kontakcie z bliskimi.

Trendy w organizowaniu eventów na rok 2021 – czego można się spodziewać?

Sytuacja pandemiczna wciąż jest niestabilna, dlatego agencje eventowe będą starały się ją na bieżąco śledzić i w razie potrzeby modyfikować plany, dostosowując je do aktualnych obostrzeń. Zachowanie maksymalnych środków ostrożności i bezpieczeństwo gości wciąż będą kwestiami priorytetowymi.

#1 Eventy w formie hybrydowej w 2021 roku

Taka forma organizowania imprez rozpowszechniła się już w 2020 roku, i ten trend będzie kontynuowany także w roku 2021. Wydarzenia hybrydowe umożliwiają uczestniczenie w imprezie fizycznie lub online. Realizowane są w taki sposób, by zarówno uczestnicy będący na miejscu, jak i ci przed ekranami komputerów czy smartfonów, mieli dostęp do tych samych atrakcji. Wydarzenia tego typu są streamowane na żywo, dlatego korzystający z urządzeń mobilnych mogą w nich uczestniczy w czasie rzeczywistym – komentować, przesyłać swoje uwagi, a to wszystko bez wychodzenia z domu.

Warto zaznaczyć, że ten trend przyjął się wyjątkowo dobrze. Możliwe więc, że organizatorzy imprez takich jak targi czy festiwale filmowe będą w kolejnych latach rozwijać formę hybrydową. Dzięki temu eventy, odbywające się w innych częściach kraju, na które z różnych powodów nie będziemy mogli pojechać, zawitają do naszych domów.

#2 Dystans społeczny na eventach

W 2021 roku imprezy na żywo będą musiały dostosowywać liczbę gości do powierzchni budynku lub ilości miejsc siedzących przeznaczonych do bezpiecznego użytku. Dlatego wszelkiego rodzaju pokazy czy konferencje będą miały ograniczoną pulę biletów. Co drugie, a w niektórych przypadkach i co trzecie miejsca będą mogły być zajmowane. Sale będą dzielone na strefy, w których spotkają się mniejsze grupy osób. Wzrośnie moda na stawianie ścianek działowych lub parawanów, co da wiele możliwości na kreatywne udekorowanie sali.

#3 Wydarzenia w plenerze w 2021 roku

Lato 2021 będzie stało pod znakiem wydarzeń organizowanych pod gołym niebem. Korzystając z pięknej, letniej pogody, oraz by zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, imprezy przeniosą się na zewnątrz. Najprawdopodobniej, tak samo jak w 2020 roku, letnie rozluźnienie sprawi, że uczestniczenie w spotkaniach wirtualnych przestanie nas satysfakcjonować. Imprezy w plenerze, gdzie o wiele łatwiej zachować dystans, umożliwią zwiększenie liczby uczestników. Być może jednak wciąż konieczne będzie noszenie na nich maseczek.

 

Zdaniem eksperta

Agencje eventowe, zajmujące się organizowaniem imprez, będą wychodzić naprzeciw potrzebom klientów, wdrażając technologiczne rozwiązania. Dzięki rozmieszczeniu kamer termowizyjnych możliwe będzie bezdotykowe sprawdzenie temperatury gości, a dedykowane aplikacje do zarządzania imprezą pozwolą zminimalizować kontakt między uczestnikami a obsługą – mówi Szymon Mosiołek z TwójEvent

 

#4 Imprezy tematyczne w 2021 roku z maseczkami w roli głównej

Maseczki ochronne stały się niemalże częścią naszej codziennej garderoby. Konieczność noszenia ich także na zewnątrz sprawiła, że zdążyliśmy się do nich przyzwyczaić. Całkiem możliwe, że w 2021 roku nadal będzie konieczne noszenie ich w miejscach publicznych zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Dlatego organizowanie imprez tematycznych, gdzie goście będą musieli się wykazać kreatywnością w doborze odpowiedniej maseczki, może okazać się prawdziwym hitem.

#5 Technologia w służbie eventom

Jak pokazał rok 2020, bez licznych technologicznych rozwiązań trudno byłoby nam zachować zdrowy umysł. W 2021 ten sektor będzie szczególnie mocno rozwijany, gdyż technologia stała się ogromnym wsparciem dla branży eventowej, umożliwiając uczestnikom łatwy dostęp do wydarzeń z poziomu smartfona. Coraz większą popularnością cieszyć się będą atrakcje multimedialne, takie jak hologramy 3D. To właśnie dzięki streamingowi eventów w 2020 roku możliwe było zorganizowanie wielu imprez sportowych i koncertów online. W roku 2021 będzie realizowanych coraz więcej tego typu wydarzeń, wymagających wysokiej jakości projektorów, ekranów i sprzętu nagłaśniającego. Polecamy wypożyczenie sprzętu od sprawdzonej agencji eventowej.

Więcej o nowych technologiach, które można wykorzystać w branży eventowej, przeczytasz w naszym artykule: Nowe technologie w organizacji wydarzeń – jak je wykorzystać?

#6 2021 rokiem kreatywności i ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań

Jak zdążyliśmy się przekonać, człowiek bardzo łatwo adaptuje się do nowych warunków. Tak też jest z branżą eventową. W ciągu ostatniego roku konieczne było eksperymentowanie, wdrażanie nowych rozwiązań. Być może nieprędko przyjdzie nam wrócić do tego, w jaki sposób funkcjonowaliśmy przed pandemią. Organizatorzy imprez będą musieli na bieżąco reagować na zmieniającą się sytuację nie tylko w kraju, ale także na świecie. Będzie to wymagało dużych pokładów kreatywności, testowania nowych technologii i rozwijania możliwości, które dają spotkania wirtualne.

Więcej inspiracji na imprezy w czasie pandemii znajdziesz w artykule: 5 pomysłów na event w dobie pandemii

Zorganizuj imprezę zgodnie z trendami na 2021 rok
Zadzwoń do nas!
501 044 852