BLOG

Skuteczny networking, czyli jak budować sieć kontaktów na eventach i imprezach

Nawiązywanie relacji biznesowych stanowi jeden z głównych filarów rozwoju każdego przedsiębiorstwa. W końcu uczestnictwo w wydarzeniach branżowych i eventach to doskonała okazja do nawiązywania kontaktów. Jak skutecznie zbudować sieć kontaktów na eventach i imprezach firmowych? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Jak zbudować sieć kontaktów biznesowych na eventach i imprezach?

W artykule poruszamy następujące zagadnienia:

Czym jest networking?

Networking to inaczej sztuka nawiązywania i utrzymywania długofalowych relacji, niosących wartość. Tą wartością może być nawiązywanie kontaktów, wymiana informacji, uzyskanie wzajemnego poparcia. Networking okazuje się pomocny podczas poszukiwań pracy – pozwala na znalezienie zatrudnienia na rynku ukrytym, dzięki własnej siatce kontaktów. W ostatnim czasie zyskuje również na znaczeniu w kontekście biznesowym. Coraz więcej przedsiębiorców postrzega je jako skuteczne narzędzie rozwijania firmy, które pozwala na pozyskanie nowych klientów, znalezienie partnerów biznesowych, a także sprzyja tworzeniu trwałych relacji zawodowych. Dzięki świadomemu budowaniu sieci kontaktów możemy zyskać przewagę nad naszymi konkurentami.

Jakie narzędzia wykorzystuje networking?

Networking to przede wszystkim uczestnictwo w różnego rodzaju imprezach firmowych, konferencjach, targach, bankietach i innych imprezach branżowych oraz aktywność lokalna i społeczna.

Cechy skutecznego networkingu

  • Długofalowość (im dłuższa relacja, tym lepiej).
  • Systematyczność (podtrzymywanie znajomości, a nie tylko jej nawiązanie).
  • Budowanie zaufania.
  • Wzajemność relacji (nie tylko branie, ale i dawanie).
  • Stałe poszerzanie sieci kontaktów.

Networking bazuje na pielęgnowaniu relacji, nie opiera się na szybkich, krótkich i płytkich spotkaniach.

Strategia budowania sieci kontaktów

Networking wymaga zaplanowanego działania. Szukając sieci kontaktów, przede wszystkim musimy znać swój cel. Jest to warunek konieczny, zgodnie z zasadą ,,jeśli nie wiesz, czego chcesz, to nigdy tego nie dostaniesz”. Realizację celu należy traktować jako osobistą kampanię marketingową, która składa się z wyznaczenia celu, analizy dostępnej i potencjalnej sieci kontaktów, określenia strategii i planu działania. W strategii budowania kontaktów chodzi o to, aby szukać osób, które pomogą nam pomóc w dotarciu do odpowiednich osób lub takich, od których bezpośrednio zależy osiągnięcie naszych celów.

Networking w branży eventowej

Nie ma co do tego wątpliwości, że wszelkiego rodzaju eventy oraz imprezy firmowe to jedne z najlepszych form inwestowania w rozwój przedsiębiorstwa. Tego typu wydarzenia stwarzają okazję do wypromowania danej marki i budowania branżowej reputacji. Jeżeli dane przedsiębiorstwo staje się organizatorem wydarzenia tematycznie związanego z jego działalnością, podnosi swoją rozpoznawalność w branży. Może to przynieść wymierne korzyści dla przedsiębiorstwa, zarówno w budowaniu własnej renomy na rynku, jak i pozyskaniu nowych klientów czy tworzeniu sieci biznesowych kontaktów.

Jak budować i rozwijać sieć kontaktów na imprezach firmowych?

Spotkania biznesowe to doskonała okazja do zdobywania nowych kontaktów. Jak jednak umiejętnie wykorzystać tę szansę?

Nie staraj się ,,na siłę” poznawać wszystkich podczas imprezy

Tak, jak pisaliśmy wyżej, skonkretyzuj swój cel. Wybierz jedną lub co najwyżej kilka osób, z którymi bliżej porozmawiasz. Takie podejście da Ci większą szansę na uzyskanie konkretnych informacji.

Pamiętaj o zasadach savoir-vivre networkingu eventowego

Pamiętaj o tym, że w networkingu obowiązują wszystkie zasady dobrego wychowania. Nie podchodź do potencjalnego rozmówcy, jeżeli ten jeszcze rozmawia przez telefon, prowadzi konwersację z kimś innym, spożywa posiłek lub co gorsza – korzysta z toalety.

Nie skupiaj się tylko na tematach biznesowych w trakcie networkingu

Oczywiście networking z założenia zorientowany jest na efektywne budowanie relacji biznesowych. Jednak pamiętaj o tym, że nie każdy może mieć ochotę na to, aby rozmawiać wyłącznie o pracy. Pokaż się jako dobry przedsiębiorca, ale też jako zwykły, fajny człowiek, z którym można o wszystkim porozmawiać.

Pamiętaj o wizytówkach na eventowy networking

Wbrew pozorom networking nie ma za wiele wspólnego z wizytówkami, znacznie bardziej liczą się tutaj umiejętności interpersonalne. Niemniej jednak jeden komplet eleganckich wizytówek może się przydać.

Co może zyskać firma dzięki networkingowi na eventach?

Poprzez budowanie sieci kontaktów stwarzamy naszej firmie możliwości rozwoju oraz współpracy z nowymi partnerami biznesowymi. Jest to szczególnie ważne w przypadku przedsiębiorstw młodych, rozwijających się, których staż na rynku jest krótki, a baza kontaktów dość wąska. Nawiązywanie kontaktów biznesowych to korzyści dla obu stron. Poznawanie ekspertów, specjalistów z różnych branż należy traktować jako szansę opowiedzenia o własnej koncepcji biznesowej, czego finałem często jest deklaracja współpracy czy wieloletnie kontrakty.

Budowanie sieci kontaktów przy pomocy agencji eventowej

Chcesz zorganizować event, na którym zaprezentujesz się jako profesjonalny, liczący się w branży przedsiębiorca? Marzysz o tym, aby zbudować sieć kontaktów biznesowych? Postaw na pomoc doświadczonej agencji eventowej, która pomoże Ci w organizacji tego przedsięwzięcia kompleksowo. Zadbamy zarówno o obsługę techniczną wydarzenia (nagłośnienie, oświetlenie, multimedia), jak i zapewnimy dodatkowe atrakcje, które umilą zgromadzonym gościom czas.

Szukasz skutecznego sposobu na zbudowanie sieci kontaktów?
Zadzwoń do nas!
501 044 852