BLOG

Event jako jedno z podstawowych narzędzi PR-owych

Istnieje wiele narzędzi PR-owych, które pomagają w budowaniu świadomości marki w oczach odbiorców. Jednym z nich jest event marketing – przez wiele, zwłaszcza tych mniejszych firm, niedoceniany i niewykorzystany.

Organizacja eventów jako element budowania public relations

W artykule poruszamy następujące zagadnienia:

Czym jest Public Relations (PR)?

Zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia pojęcia ,,Public Relations”. Istnieje wiele definicji PR-u. Najogólniej rzecz ujmując, PR, czyli z ang. relacje publiczne, to zarządzanie komunikacją między organizacją, a jej otoczeniem (zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym). Celem działań public relations jest dbanie o dobry wizerunek organizacji. PR jest najbardziej efektywny, kiedy pozostaje częścią zarządzania organizacją.

Event jako narzędzie PR firmy

Jak już wspomnieliśmy, do realizacji celów z zakresu PR wykorzystuje się wiele narzędzi i metod. Jednym z nich jest event, który służy do promocji, budowania i kształtowania wizerunku oraz opinii społecznej. Historia eventu i jego związku z PR sięga starożytności. Jednymi z pierwszych wydarzeń, tworzonymi z myślą o personal brandingu, były igrzyska. Ich celem była nie tylko rozrywka, ale także umacnianie więzi. Pomimo że od tego czasu minęło mnóstwo czasu, obecnie eventy działają na podobnej zasadzie. Odgrywają ogromną rolę w procesie budowania wizerunku marki, służą do wypromowania produktów czy usług, wzbudzenia zainteresowania oraz dialogu z uczestnikami.

Pamiętaj, jeżeli decydujesz się na event, musi on być dostosowany do działalności firmy oraz zintegrowany z wizerunkiem, jaki marka reprezentuje!

Dlaczego warto wykorzystać event do budowania relacji z otoczeniem?

W zależności od celu eventu można oddziaływać na wybrane przez siebie aspekty, promować konkretne produkty, usługi, idee czy kształtować wizerunek firmy społecznie odpowiedzialnej (CRS). Event to także doskonała okazja do bezpośredniego kontaktu, dialogu, interakcji z otoczeniem (klientami, kontrahentami). Stanowi więc doskonałe uzupełnienie kampanii PR-owej lub marketingowej. Łączy w sobie kilka mniejszych narzędzi, które skumulowane, są doskonałym sposobem na dotarcie do naszego odbiorcy. Event marketing można traktować jako szerszy i rozbudowany plan działania, którego efekty są długofalowe i rozłożone w czasie lub jako mniejszą akcję promocyjną nastawioną na konkretny cel. Warto pamiętać, że nawet jedno dobrze zorganizowane wydarzenie może dostarczyć sporo cennego materiału, który jeszcze przez długi okres posłuży do prowadzenia działań promocyjnych firmy. Wreszcie eventy mogą się bezpośrednio przełożyć na wzrost sprzedaży i liczbę klientów.

Dzięki organizacji eventów możesz:

  • poprawić wizerunek i zwiększyć rozpoznawalność swojej marki;
  • zwiększyć sprzedaż;
  • wypromować markę, nowy produkt lub usługę.

Rodzaje eventów, jakie możemy organizować w ramach wsparcia działań PR-owych

W zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć, możemy wyróżnić eventy skierowane do specjalistów z danych dziedzin. Są to m.in. konferencje, targi, gale, bankiety. Inną grupą eventów są wydarzenia społeczne, które najczęściej promują pewną ideologię firmy. Służą dotarciu do mieszkańców. Wydarzenia specjalnie, do których zaliczyć można koncerty, eventy w plenerze, służą głównie promocji oraz komunikacji z odbiorcą, a także zyskaniu odgłosu. Imprezy firmowe nastawione są głównie na integrację pracowników, team building oraz świętowanie ważnych wydarzeń z życia firmy.

Jak stworzyć dobry event, aby wygrać, a nie stracić?

Stworzenie dobrego wydarzenia nie jest łatwym zadaniem. Aby event spełnił swoje zadanie, musi być nie tylko spójny z wizerunkiem firmy, ale i zorganizowany z pomysłem. Oryginalność, ciekawe atrakcje, wartość merytoryczna, interesujące punkty programu to klucz do sukcesu. Event stanowi doskonałe narzędzie PR-owe, ale sam w sobie także potrzebuje promocji. Informowanie mediów o wydarzeniu, promocja w social-mediach oraz reklama wydarzenia zdobędzie rozgłos i zapewni zainteresowanie.

Organizacja eventu – z agencją czy bez?

Jak wiadomo, zorganizowanie dobrego eventu, obejmuje mnóstwo czynności. Z tego względu organizację takiego wydarzenia warto powierzyć profesjonalnej agencji eventowej, która branżę eventową zna od podszewki i zadba o każdy szczegół. Dobra agencja eventowa bazuje na doświadczeniu swoim i swoich klientów. Doskonale czuje klimat eventów, wie na jakie elementy postawić, a z jakich zrezygnować.

Pamiętaj, decydując się na pomoc profesjonalistów, zawsze szukaj agencji eventowej z odpowiednim dorobkiem i dobrą renomą.

Chcesz zorganizować event w ramach działań PR-owych?
Zadzwoń do nas!
501 044 852