BLOG

Event marketing – co to jest i dlaczego warto w niego inwestować?

Marketing wydarzeń to nic innego jak organizacja imprez w celach marketingowych. Jak jednak przygotować koncert lub konferencję, aby tego typu event w realny sposób wpłynął na zainteresowanie naszymi produktami i usługami? Czy duże nakłady finansowe i czasowe, jakich wymaga organizacja imprezy, zwrócą się w postaci decyzji zakupowych Klientów? W poniższym artykule rozwiewamy wątpliwości wokół event marketingu i udowadniamy, że to jedna z bardziej opłacalnych form promocji.

event-marketing

W tekście poruszamy kwestie takie jak:

Czym jest event marketing?

Event marketing to działania z zakresu organizacji wydarzeń, których celem jest promocja nie tylko oferty danej firmy czy konkretnych produktów, ale także idei wyznawanych przez przedsiębiorstwo i budowanie wizerunku marki. Ta forma marketingu wymusza bezpośredni kontakt z Klientami i kontrahentami, nie jest jednak nachalna ze względu na fakt, iż dostarcza odbiorcom (poza informacjami na temat usług) realnych korzyści w postaci rozrywki czy konkretnej wiedzy.

Jakie eventy najskuteczniej służą promocji?

Promocji mogą służyć rozmaite wydarzenia – to, które z nich powinniśmy wybrać, zależy od tego, w jakim celu chcemy zorganizować event. Chcemy zbudować relację z dotychczasowymi Klientami? Dotrzeć do całkiem nowych odbiorców? A może dążymy do wypromowania nowego produktu z oferty? Każdy z tych celów można osiągnąć za pomocą innego środka, a konkretnie – eventu.

Eventy promocyjne

To wydarzenia zorientowane na konkrety – promocję danego produktu lub usługi. Nie muszą mieć one formy natarczywego nakłaniania do zakupu. Atrakcyjna forma eventu w połączeniu z ciekawą prezentacją wystarczą, by przyciągnąć potencjalnych klientów.

Festiwale i koncerty

Masowe imprezy, które mają na celu podniesienie poziomu rozpoznawalności marki. Takie wydarzenia świetnie nadają się również do tego, aby zaprezentować publiczności kluczowe cechy przedsiębiorstwa i rozmaite jego atrybuty w formie sponsoringowej (loga, banery).

Konferencje i akcje edukacyjne

Działania dające uczestnikom konkretne korzyści w postaci branżowej wiedzy, a dodatkowo kreujące wizerunek przedsiębiorstwa jako specjalisty w swojej dziedzinie. Organizacja wydarzeń edukacyjnych i konferencji jest zalecana ze względów PR-owych i świetnie sprawdza się w przypadku branży takich jak zdrowie, uroda, produkty ekologiczne czy usługi zaawansowane technologicznie.

Imprezy firmowe

To dobry sposób, aby osiągnąć wewnętrzne założenia przedsiębiorstwa. Imprezy firmowe nie muszą oznaczać zamkniętych spotkań w gronie pracowników. Na tego rodzaju wydarzenia można zaprosić partnerów biznesowych, a nawet potencjalnych Klientów, którzy zapewne chętnie zobaczą, jak nasza firma działa ,,po godzinach” i w jaki sposób realizuje wobec swoich pracowników deklarowane wartości.

Ambient marketing

Pod tym określeniem kryją się niestandardowe formy promocji. Ambient marketing łączy w sobie dwa czynniki: wirusowość (szybkie rozpowszechnianie informacji) oraz wykorzystywanie kilku różnych narzędzi komunikacyjnych. Najlepiej sprawdza się w miejscach o dużym ruchu lub tam, gdzie zgromadzona jest spora grupa naszych docelowych odbiorców.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat skutecznej promocji eventów, przeczytaj tekst na naszym blogu: 4 zalety promocji eventu z pomocą influencera 

Korzyści płynące z event marketingu

Według badania przeprowadzonego w 2013 przez agencję Mind Progress oraz agencję badawczą z event marketingu korzysta 37% dużych przedsiębiorstw i tylko 6% małych lub średnich firm. To niewiele, biorąc pod uwagę, jak wiele korzyści można zyskać dzięki tej formie promocji. Do głównych z nich należą:

  • możliwość wyróżnienia się na rynku dzięki organizacji oryginalnych wydarzeń;
  • integracja środowiska pracowniczego lub/i biznesowego;
  • budowanie pozytywnego wizerunku marki;
  • dostarczenie wiedzy o ofercie/produkcie w atrakcyjny dla odbiorcy sposób;
  • dotarcie do szerszego kręgu potencjalnych klientów;
  • możliwość realizacji kilku celów marketingowych podczas jednej akcji;
  • zwrócenie uwagi mediów.

Event marketing – jak zrobić to dobrze?

Działania event marketingowe muszą być przemyślane i w naturalny sposób wynikać z działalności firmy i realizowanych przez nią założeń. Dodatkowo ta forma promocji wymaga złożonych przygotowań w zakresie wyboru terminu, lokalizacji, zabezpieczenia miejsca wydarzenia, zapewnienia gościom odpowiedniej obsługi itp. Z tego względu warto zlecić organizację wydarzeń promocyjnych i popularyzujących działalność przedsiębiorstwa zewnętrznej firmie. Dzięki temu impreza sprosta oczekiwaniom gości i tym samym przyniesie wymierne efekty w postaci wzrostu zainteresowania usługami.

Chcesz dowiedzieć się więcej o video marketingu? Przeczytaj tekst na naszym blogu: Video marketing – skuteczny sposób na promowanie eventów