BLOG

4 zasady oświetlenia imprez scenicznych, dzięki którym zachwycisz widzów

Podczas każdej imprezy ogromne znaczenie ma wygląd sceny. Czasem dopracowana w najdrobniejszych szczegółach scenografa nie wystarczy, jeśli detale znikną w gąszczu innych, bardziej efektownych elementów. Oprawę eventu powinniśmy dopracować pod względem technicznym, a poza nagłośnieniem zadbać należy także o światło. Przemyślane i odpowiednio dobrane oświetlenie wpłynie na to, jak goście będa postrzegać cały event. Na co zwrócić uwagę, planując oświetlenie sceniczne? Jakimi zasadami się kierować, by dostarczyć gościom niesamowitych wrażeń? Zapraszamy do lektury!

Jakie są zasady scenicznego oświetlenia eventów?

W artykule poznasz 4 zasady oświetlenia imprez scenicznych:

Dlaczego oświetlenie sceniczne jest ważne?

Odpowiednio dobrane i zaplanowane oświetlenie to podstawa udanego eventu. Za pomocą światła możemy wskazać najważniejsze elementy na scenie, a tym samym ułatwić i uprzyjemnić odbiór eventu naszym gościom. Planując oświetlenie, konieczne jest wzięcie pod uwagę takich elementów, jak wielkość pomieszczenia i wysokość sceny. Na tej podstawie możliwe będzie dobranie urządzeń, dzięki którym osiągniemy zamierzony efekt.

Pamiętajmy, że światło w dużym stopniu wpływa na odbiór tego, co dzieje się na scenie. Dlatego inaczej oświetlimy zabawiającego publiczność konferansjera, a inaczej zespół muzyczny, grający muzykę rockową. Jednakże w obu przypadkach, umiejętnie “grając” światłem, możemy nadać naszej imprezie wyjątkowy klimat.

Jaki sprzęt pozwoli nam oświetlić scenę?

Koncerty, dyskoteki, imprezy artystyczne i firmowe konferencje wymagają odpowiedniej oprawy. W wielu przypadkach to właśnie światło wprowadza w odpowiedni nastrój, buduje atmosferę i pozwala w pełni zrealizować wizję artystyczną. Wymarzone efekty wizualne osiągniemy z pomocą odpowiednich urządzeń.

Ruchome głowice typu beam, spot i wash

Inteligentne ruchome głowice to sposób na oświetlenie zarówno kameralnej imprezy jak i spektaklu teatralnego. Za ich pomocą łatwo zmienimy kierunek świecenia, dostosujemy kolor do danej sceny czy wyświetlimy efektowne snopy światła. Ruchome głowice znajdą także swoje zastosowanie podczas przyjęć weselnych, oświetlając scenę w trakcie pierwszego tańca.

Projektory GOBO do oświetlenia imprez scenicznych

Za ich pomocą możemy wyświetlić logo naszej firmy w najwyższej możliwej jakości. Warto więc wykorzystać je podczas firmowych bankietów i innych eventów, podczas których chcemy podkreślić znaczenie naszej marki. Za pomocą projektorów GOBO wzory wyświetlają się dzięki tarczy, na której umieszcza się płytki z precyzyjnie wyciętymi wzorami. Tarcze GOBO mogą być statyczne albo ruchome – ruchome pozwalają na obracanie się wzoru, można więc za ich pomocą osiągnąć dynamiczne efekty.

Stoły oraz sterowniki do świateł

Pozwalają uzyskać efekty wizualne, które zachwycą naszych gości. Za pomocą stołów i sterowników stworzymy świetlne pokazy. Sprawdzą się także podczas wszelkich artystycznych wydarzeń, wymagających skomplikowanych efektów. Do obsługi technicznej urządzeń najlepiej zatrudnić profesjonalną agencję, która będzie czuwać nad przebiegiem imprezy.

Jakie są zasady oświetlenia scenicznego?

Organizując techniczne zaplecze imprezy, nie zapomnijmy o dobrych praktykach, dzięki którym nie tylko prawidłowo oświetlimy salę, w której odbędzie się event, ale także wzbudzimy w naszych gościach podziw i ekscytację.

Zasada 1: Planując oświetlenie sceniczne, weźmy pod uwagę charakter imprezy

Organizując jakąkolwiek imprezę, należy mieć na uwadze, że oświetlenie sceniczne w dużej mierze będzie zależeć od jej charakteru. Innych rozwiązań będzie wymagał bankiet dużej firmy, która chce zaprezentować swój nowy produkt, a przy okazji wzbudzić zaufanie do marki, a innych koncert na kilka tysięcy osób, gdzie światło powinno być skorelowane z muzyką. Planujemy widowisko taneczne? Być może towarzyszący mu pokaz laserowy będzie przysłowiową “wisienką na torcie”?

Zasada 2: Wielkość oświetlanego pomieszczenia też ma znaczenie

Światło w zamkniętych pomieszczeniach ulega rozproszeniu, dlatego kąt padania będzie się różnił w zależności od tego, jak duża jest sala, w której odbywa się impreza. Wielkość sali zdecyduje także o tym, czy konieczne będzie rozmieszczenie w niej reflektorów o dużej mocy, czy wystarczą dające delikatne światło lampy.

 

Zdaniem eksperta

Nie bez znaczenia będzie także to, w jakim stopniu zaciemniona jest nasza sala. W pomieszczeniach, w których okna wyposażone są w rolety, światło będzie intensywniejsze, a wyświetlane elementy bardziej widoczne. Jeśli więc w miejscu, w którym odbędzie się nasz event, znajdują się nieosłonięte okna, będziemy musieli wziąć pod uwagę napływ światła słonecznego – mówi Szymon Mosiołek z TwójEvent

 

Zasada 3: Wybierzemy odpowiedni sprzęt do oświetlenia sceny

Jego dobór będzie uzależniony od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Pamiętajmy, że odpowiednia oprawa wizualna przekłada się na ostateczny odbiór wydarzenia, bez względu na to, czy jest to koncert, spektakl teatralny, czy artystyczny performance. Za pomocą światła można także stworzyć multimedialne widowisko, które zachwyci naszych gości. Na podstawie rodzaju imprezy, sali, w której się ona odbędzie i tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, zdecydujemy, jakie urządzenia będa nam potrzebne: reflektory, projektory, lasery, a może girlandy świetlne? Wszystkie te sprzęty wypożyczymy od doświadczonej agencji eventowej.

Zasada 4: Zaangażujmy profesjonalnych techników oświetlenia

Często efekty świetlne są zsynchronizowane z muzyką lub multimediami. Bywa, że nakierowanie reflektora w odpowiednie miejsce na scenie to kwestia kilku sekund. Nie sam sprzęt jest istotny w planowaniu oświetlenia, ale także oprogramowanie, pozwalające sterować lampami, reflektorami i laserami. Potrafią się nim obsłużyć tylko osoby doświadczone. Profesjonaliści nie tylko ustawią odpowiednie parametry świetlne, ale także we właściwym momencie dokonają zmian barwy, koloru czy wzoru.

Profesjonalnie oświetlona impreza? Zaufaj naszemu doświadczeniu!
Zadzwoń do nas!
501 044 852