BLOG

Piknik integracyjny – jak zaplanować, aby wszyscy dobrze się bawili?

Zaplanowanie udanego pikniku firmowego może stanowić duże wyzwanie. Wymaga przemyślenia wielu czynników, takich jak miejsce, atrakcje dla zespołu oraz catering. Warto jednak mieć na uwadze, że imprezy integracyjne stanowią ważną część strategii team buildingu. Zwłaszcza jeśli zespół składa się z większej liczby osób, które na co dzień nie mają okazji blisko ze sobą współpracować. Coraz więcej pracodawców przekonuje się, że zgrany zespół przyczynia się do sukcesu firmy, a piknik stanowi doskonały pomysł na integrację i lepsze poznanie ludzi na łonie natury. Dowiedz się, gdzie najlepiej urządzić taki event i jakie atrakcje przygotować, aby każdy pracownik dobrze się bawił.

Jak dobrze zaplanować piknik firmowy

W artykule dowiesz się, jak dobrze zorganizować piknik firmowy:

Dlaczego organizacja pikniku firmowego to dobry pomysł?

Piknik integracyjny nie stanowi jedynie spotkania poza godzinami pracy. To ważna część budowania dobrych, silnych relacji między pracownikami oraz ich przełożonymi. Spotkania poza murami firmy mogą pomóc we wprowadzaniu dobrej atmosfery i zrozumieniu wspólnych celów. Dzięki temu członkowie teamu mają więcej motywacji do działania.

Najważniejszymi zaletami zorganizowania eventu firmowego w plenerze są:

  • Poprawa relacji między pracownikami jednego lub różnych zespołów;
  • Możliwość poznania ludzi z innej strony niż w pracy;
  • Świetna okazja na promocję marki lub produktu, ponieważ przy dobrej zabawie ludzie są skłonni szybciej uwierzyć w reklamę;
  • Zwiększa przywiązanie i lojalność pracowników wobec firmy;
  • Odskocznia od obowiązków i spożytkowanie energii zespołu.

Jak zorganizować piknik firmowy, aby atrakcje zapadły w pamięć pracownikom?

Kompleksowa organizacja pikniku integracyjnego wymaga przemyślenia kilku kwestii, zaczynając od lokalizacji i transportu na miejsce po atrakcje i formy integracji, które zapewnią niezapomniane wspomnienia.

Zdaniem eksperta

Należy pamiętać, że wydarzenia odbywające się pod chmurką wymagają dobrej pogody. Z tego względu zawsze lepszym wyborem będzie maj, czerwiec lub wrzesień, w których temperatury na zewnątrz są przyjemne. W okresie wakacyjnym organizacja imprez firmowych może nie być dobrym wyborem, ze względu na zaplanowane urlopy. A przecież zależy nam na tym, aby na wydarzeniu pojawiło się, jak najwięcej pracowników i ich rodzin. Warto także unikać terminów w okolicach świąt lub długich weekendów – mówi Szymon Mosiołek z TwójEvent

#1 Ustal miejsce plenerowej imprezy integracyjnej

Wybór miejsca w dużej mierze będzie zależał od liczby uczestników pikniku firmowego oraz atrakcji, które chcemy zapewnić gościom. Pikniki integracyjne organizowane najczęściej są w parku, ogrodzie lub na terenie należącym do firmy. Ważną kwestię będzie odgrywać odległość i sposób, w jaki osoby dotrą na event. Czy będzie podstawiony specjalny autokar? W przypadku, gdy mają organizować sobie dojazd na własną rękę, warto zadbać o duży parking w okolicy.

Jeśli nadal nie wiesz jak wybrać miejsce na event firmowy, przeczytaj nasz poradnik: Czy miejsce na event ma znaczenie? Sprawdź, jak je przygotować

#2 Zadbaj o jedzenie i napoje

Istotną kwestię stanowi również znalezienie odpowiedniej firmy cateringowej. Warto sprawdzić i porównać różne oferty i przemyśleć sprawę piknikowych potraw oraz zaplecza technicznego. Świetnym pomysłem może być grill, który doskonale wpasowuje się w eventy plenerowe. Należy zadbać o to, by oprócz dań mięsnych, znalazły się rozwiązania dla wegetarian lub wegan. Event na świeżym powietrzu zawsze uzależniony jest od warunków atmosferycznych, z tego względu można rozważyć poszukiwanie firmy, która zapewni pyszny catering pod namiotem.

Nie wiesz, na jaki catering postawić podczas pikniku firmowego? Przeczytaj nasz poradnik: Catering na evencie firmowym – o czym należy pamiętać, planując menu?

#3 Zaskocz pracowników – zadbaj o atrakcje

Przygotowanie odpowiednich atrakcji na evencie plenerowym jest elementem kluczowym dla niezapomnianej imprezy. Jeśli podejmiemy się organizacji pikniku rodzinnego, pamiętajmy o atrakcjach dla dzieci. Tutaj dobrze sprawdzają się wszelkie dmuchańce, takie jak zamki i zjeżdżalnie. Pokusić warto się także o wynajęcie animatorów, którzy będą dbać o dobrą zabawę najmłodszych uczestników. Piknik możemy wzbogacić o pokazy taneczne, zatrudnienie konferansjera, lub DJ-aDo nagłośnienia imprezy wymagany będzie profesjonalny sprzęt, który można wynająć od agencji eventowej zajmującej się obsługę techniczną takich wydarzeń.

#4 Zadbaj o organizację zajęć integracyjnych

Podejście do organizacji najlepszego eventu firmowego na świeżym powietrzu wymaga trochę kreatywności, aby zapewnić uczestnikom wyjątkowe doświadczenia i wrażenia. Urozmaiceniem wydarzenia mogą być warsztaty kulinarne, gry integracyjne oraz konkursy z nagrodami, które wpłyną na integrację pracowników. Pamiętajmy, że dobrze zaplanowane imprezy i pikniki dla firm, pełne gier i zabaw będą długo wspominane przez uczestników.

Najczęściej popełniane błędy przy organizowaniu pikników i eventów integracyjnych?

Do najczęściej popełnianych błędów i niedociągnięć podczas organizacji pikników, imprez integracyjnych należą:

  • brak planu i scenariusza wydarzenia,
  • organizacja pikniku firmowego na ostatnią chwilę,
  • niezaproszenie odpowiedniej liczby uczestników imprezy,
  • brak motywu przewodniego imprezy w plenerze,
  • brak atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Jeśli nie mamy czasu na zajęcie się przygotowaniem tego typu wydarzenia, warto zaangażować profesjonalistów, takich jak agencja eventowa Twój Event, która podchodzi do realizacji z pełnym zaangażowaniem. Zapewnia wynajem sprzęt do nagłośnienia, zagwarantuje odpowiednie oświetlenie oraz oprawę artystyczną w Krakowie i Katowicach.

Zorganizuj atrakcje na pikniku firmowym z pomocą profesjonalistów.
Zadzwoń do nas!
501 044 852