BLOG

Jak wybrać konferansjera, który sprosta naszym wymaganiom? Poradnik

Organizując event firmowy lub inną imprezę, na pewno wielokrotnie zastanawiamy się nad tym, jak wybrać odpowiednią osobę prowadzącą. Wprawiony konferansjer potrafi świetnie improwizować i pomoże nam uniknąć katastrofy, nawet jeśli gwiazda wieczoru nie dojedzie na miejsce, lub plan imprezy nagle się zmieni. W poniższym artykule dowiemy się, jak wybrać konferansjera, który nie tylko sprosta naszym wymaganiom, ale również wzniesie imprezę na nowy poziom. Zapraszamy do czytania!

Wybór odpowiedniego konferansjera, który poprowadzi event

Z poradnika dowiesz się:

Kim jest konferansjer?

Znalezienie dobrego konferansjera jest trudne, ponieważ w Polsce nie istnieje żadna oficjalna szkoła, która daje takie kwalifikacje. Zbieranie doświadczenia trwa latami i wprawiony artysta najczęściej ma za sobą przynajmniej kilkadziesiąt różnych eventów, w tym kilka na większą skalę. Ponadto konferansjerzy rzadko poświęcają się w całości tej sztuce, zazwyczaj jest to ich dodatkowe źródło utrzymania.

Zawód konferansjera łączy w sobie radiowca, aktora, kabareciarza, a także znanego z imprez weselnych wodzireja. Niektórzy specjalizują się tylko w jednej dziedzinie, a inni mają bogatą ofertę, którą potrafią elastycznie dopasować do klienta.

Po czym poznać dobrego konferansjera?

#Charyzma

Po pierwsze, konferansjera lepiej nie wybierać w ciemno. Jeśli mamy tylko taką możliwość, to spotkajmy się z nim. Wsłuchajmy się w ton jego głosu, pozwólmy mu wykazać się w rozmowie i sprawdźmy, czy „ma w sobie to coś”. Charyzmatyczna osobowość szybko daje o sobie znać – nie pozwólmy sobie wmówić, że powodem nieudanego spotkania była trema.

#Doświadczenie

Po drugie, zapytajmy o doświadczenie. Jeśli miał do czynienia z wieloma imprezami, to nic nie będzie w stanie go zaskoczyć. Dobry konferansjer uratuje każde przyjęcie, nawet jeśli to posypało się już na samym początku.

#Referencje

Po trzecie, sprawdźmy referencje konferansjera. Zapytanie się o portfolio nie jest grzechem. Zobaczmy, w jakiego typu imprezach brał udział wybrany konferansjer, dzięki temu szybko stwierdzimy, czy dopasuje się do naszego eventu. Ponadto warto zwrócić uwagę na powtarzające się wydarzenia. Jeśli konferansjer był brany do prowadzenia kilku edycji tej samej imprezy, to najprawdopodobniej sprawdził się w swojej roli.

 

Zdaniem eksperta

Pamiętajmy także, że nawet świetny i błyskotliwy konferansjer może nie pasować do naszego wydarzenia. Do innego eventu weźmiemy aktora kabaretowego, a do innego dystyngowanego pana w marynarce – mówi Szymon Mosiołek z TwójEvent

 

Ile kosztuje konferansjer, który sprosta naszym wymaganiom?

Koszt wynajęcia odpowiedniego konferansjera mogą się od siebie znacząco różnić. Wszystko zależy od doświadczenia wynajmowanego specjalisty, a także od stopnia jego zaangażowania i rozmiaru naszej imprezy. Jeśli obawiamy się poszukiwań odpowiedniego konferansjera na własną rękę, to zdecydujmy się na sprawdzone rozwiązanie, które ma w zanadrzu firma specjalizująca się w organizacji koncertów, konferencji, imprez firmowych czy targów.

Na co uważać podczas szukania dobrego konferansjera?

Podczas szukania odpowiedniego konferansjera zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, czy rozmowa się układa. Jak już wspominaliśmy, charyzmę daje się poczuć w pierwszych kilku słowach, dlatego zrezygnujmy ze współpracy, jeśli tylko wydaje nam się, że nie nadajemy na tych samych falach. Konferansjer powinien szybko dostosowywać się do swojej publiczności. Omawianie przyszłego kontraktu to świetna możliwość, żeby przetestować tę umiejętność.

Tym, na co także możemy zwrócić uwagę, jest właściwa dykcja. Konferansjer zazwyczaj pracuje z mikrofonem w ręku i błędy w wymowie mogą znacząco utrudnić przekaz, a tym samym sprawić, że publiczność straci zainteresowanie prowadzącym.

Nie wiesz, jaki konferansjer sprawdzi się na imprezie firmowej? Przeczytaj nasz poradnik: Komu powierzyć obsługę imprezy firmowej? Kabareciarz vs konferansjer.

Poznajmy własne wymagania, zanim zaczniemy szukać konferansjera

Na koniec warto wspomnieć o tym, że nie tylko umiejętności konferansjera grają ważną rolę. Zanim zaczniemy poszukiwania prowadzącego imprezy, warto zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy. Kogoś innego wybierzemy do małego spotkania firmowego i do wielkiej gali z nagrodami. Zwróćmy również uwagę na możliwości obsługi technicznej i pomyślmy, czy organizujemy dodatkowo streaming eventu. Wszystkie te informacje należy przedyskutować z konferansjerem, aby był na nie odpowiednio przygotowany.

 

Pomożemy w wyborze odpowiedniego konferansjera na Twój event!
Skontaktuj się z nami!
501 044 852