BLOG

Jak organizować eventy B2B – dobre praktyki

Eventy to obecnie jedno z najskuteczniejszych narzędzi wykorzystywanych w marketingu. Pozwalają na budowanie długofalowych relacji zarówno w relacjach biznes-konsument (B2C), jak i biznes-biznes (B2B). W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się nieco bliżej eventom B2B. Postaramy się przekazać cenne wskazówki dotyczącego tego, jak zorganizować udany event B2B i w jaki sposób uniknąć najczęściej popełnianych błędów organizacyjnych. Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Jak zorganizować event B2B? Dobre praktyki

W artykule poruszamy następujące kwestie:

Po co organizuje się eventy B2B?

Konferencje, branżowe spotkania, szkolenia, imprezy firmowe są dziś dla wielu przedsiębiorstw nie tylko elementem budowania wizerunku i pozycji na rynku, ale także sposobem pozyskiwania nowych kontrahentów. W czasach, gdy wiedza na temat organizacji dobrych eventów jest coraz większa, dobrze zorganizowane wydarzenie jest o wiele bardziej skuteczniejsze niż wysłanie oferty drogą elektroniczną. Firmy, które wykorzystują event marketing w swojej działalności, szybko idą do przodu.

Na sukces eventu B2B składa się wiele elementów. Najważniejsze z nich to:

Po pierwsze, ustal cel eventu B2B

Określenie celu eventu jest niezwykle istotne, bo pozwala ocenić, czy efekt zakończył się sukcesem. Bez ustalenia celu ciężko jest zmierzyć skuteczność eventu. Zdecyduj więc, czy chcesz pozyskać nowych partnerów biznesowych, promować firmę, konkretny produkt lub usługę czy może dzielić się wiedzą w danej dziedzinie.

Po drugie, stwórz brief eventu B2B

Brief to krótki dokument, który opisuje podstawowe założenia konkretnego przedsięwzięcia. Dobrze napisany brief pomaga w stworzeniu dobrego eventu. Przydaje się on zarówno wtedy, kiedy zdecydujemy się samodzielnie zorganizować wydarzenie, jak i w przypadku, gdy zlecamy to zadanie profesjonalnej agencji eventowej.

Po trzecie, zadbaj o odpowiednią oprawę wydarzenia B2B

Najważniejsze w organizacji eventów B2B jest zbudowanie relacji pomiędzy prelegentami, osobami prowadzącymi wydarzenie a uczestnikami wydarzenia. Jeżeli nie uda nam się zbudować dobrej relacji, to nie uda nam się spełnić celu komunikacyjnego wydarzenia, jakim może być zachęcenie do współpracy, celebrowanie, przekazanie wiedzy na dany temat itp. W budowaniu pozytywnych relacji nie bez znaczenia jest cała ,,otoczka”, czyli to, jakie jest nagłośnienie, oświetlenie, czy jest catering, czy organizatorzy rozdają materiały marketingowe, takie jak ulotki, wizytówki, broszury. Pomimo że są to tylko dodatki do głównego celu, jaki przyświeca organizacji eventu, mają one ogromny wpływ na odbiór całego wydarzenia.

Po czwarte, wybierz odpowiednie miejsce i termin wydarzenia B2B

Wybór odpowiedniego miejsca na event w dużej mierze może przesądzić o sukcesie planowanego wydarzenia. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, aby obiekt był dostosowany wielkością do ilości uczestników, posiadał odpowiednie zaplecze techniczne lub możliwość podłączenia sprzętów. Ponadto miejsce na event B2B powinno być dobrze skomunikowane, by nie było problemu do niego dojechać. W przypadku wyboru odpowiedniego terminu najważniejsze jest, by nie kolidował on z innymi wydarzeniami konkurencyjnymi odbywającymi się w okolicy.

Więcej na temat doboru odpowiedniego terminu na event przeczytasz w artykule: Termin eventu firmowego – jak wybrać, by zapewnić wydarzeniu popularność?

Po piąte, pamiętaj o atrakcjach na event B2B

Event uwielbia atrakcje. Potrafią one wywołać wiele pozytywnych emocji i zaciekawić uczestników. Dobre atrakcje na evencie to podstawowy element udanej zabawy. Najlepsze to takie, które z jednej strony zapewniają dobrą zabawę, a z drugiej realizują jakieś konkretne cele, np. potrzebę integracji, zmianę nastawienia. Dużą popularnością na eventach w ostatnim czasie cieszą się zwłaszcza konferansjerzy, zespoły muzyczne, DJ, pokazy barmańskie.

Chcesz zorganizować event B2B?
Zadzwoń do nas!
501 044 852