BLOG

6 zasad udanego live streamingu

Live streaming zyskał popularność na długo przed wybuchem pandemii. Później w lockdownie przywykliśmy do niego nie tylko w ramach takich eventów jak koncerty, ale również bardziej kameralnych wydarzeń. Dzięki transmisji online mogliśmy na przykład oglądać sztuki teatralne czy konferencje branżowe. Live streaming jest również z powodzeniem wykorzystywany w ramach komunikacji wewnętrznej w firmach, zwłaszcza tam, gdzie praca odbywa się zdalnie. Transmisja online nie zawsze jednak jest stabilna, co może narazić nas na liczne wpadki. Przedstawiamy 6 zasad udanego live streamingu!

Jak zorganizować udany live-streaming?

W artykule poznasz 6 zasad udanego live streamingu:

Jak przeprowadzić udany live streaming? Najważniejsze zasady

Live streamingi bardzo spopularyzowały się w ostatnim czasie. Mimo to, wciąż osobom je organizującym, zdarzają się wpadki i nieprzewidziane problemy techniczne. Poniżej przedstawiliśmy zasady, których warto przestrzegać, aby uniknąć kłopotów i  przeprowadzić udany live streaming.

#1 Wynajęcie sprawdzonej agencji eventowej do live streamingu

Kiedy wybieramy firmę do przeprowadzenia live streamingu, musimy wziąć pod uwagę szereg kwestii. Ważne jest nie tylko odpowiednie zaplecze techniczne, ale przede wszystkim doświadczenie. Gdy analizujemy oferty poszczególnych firm, obowiązkowo powinniśmy sprawdzić ich dotychczasowe projekty.

Udane realizacje dla wielu tysięcy widzów będą dowodem na to, że firma dysponuje odpowiednim sprzętem i wysokimi kompetencjami. Bardziej kameralne projekty z kolei potwierdzą, że agencja ma wypracowane rozwiązania również dla mniejszych podmiotów. Bardzo ważna jest wszechstronność agencji marketingowej. Dzięki niej będziemy mieć pewność, że poradzi sobie ona z obsługą techniczną każdej relacji online.

Nie wiesz na co zwrócić uwagę wybierając agencję eventową? Przeczytaj nasz artykuł: Jak wybrać dobrą agencję eventową?

#2 Bogate zaplecze techniczne agencji eventowej

Kluczem udanego streamingu imprez i eventów jest ponadto bogate zaplecze technologiczne. Absolutnie podstawowe jest stabilne połączenie internetowe, aby nasza transmisja online nie została przerwana w trakcie.

Sprawdźmy również, czy firma, którą wybraliśmy organizowała już eventy podobne do naszego. Jeśli na przykład marzy nam się live streaming wydarzenia sportowego w terenie, to przeprowadzenie tego będzie wymagało ogromnego zaplecza technologicznego.

#3 Wcześniejsze przygotowanie scenariusza transmisji online

Udany live streaming nie może istnieć bez wcześniej przygotowanego scenariusza. Jest to kluczowe zwłaszcza, kiedy organizujemy relację online z konferencji lub webinaru. Chociaż w pierwszej chwili może nam się wydawać, że poradzimy sobie improwizując, bezpieczniej porzucić ten pomysł. 

W pierwszej kolejności powinniśmy myśleć o swoich odbiorcach – jeśli nie przygotujemy scenariusza, jest ryzyko, że będziemy się powtarzać i ich zanudzimy. Dobrą praktyką jest wcześniejsze wypisanie tematów rozmowy. Dzięki temu nie pogubimy się w naszym wywodzie i zminimalizujemy ryzyko wystąpienia tak zwanej pustki w głowie.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat obsługi technicznej konferencji? Przeczytaj nasz artykuł: Obsługa techniczna konferencji – o czym należy pamiętać?

#4 Umiejętne wypromowanie transmisji

Podstawą udanej transmisji jest jak największa widownia. Po pierwsze, działa to motywująco na występujących, a po drugie generuje więcej interakcji między widzami, co jest bardzo pożądane na przykład podczas streamingu koncertów.

 

Zdaniem eksperta

W celu zapewnienia sobie jak największej widowni warto już na kilka tygodni przed transmisją online publikować posty i filmiki w mediach społecznościowych promujące event. W dniu live streamingu warto przypomnieć o wydarzeniu potencjalnym widzom, jeszcze raz opublikować potrzebne informacje i linki do wzięcia udziału w transmisji – mówi Szymon Mosiołek z TwójEvent

 

#5 Wykonanie próby przed live streamingiem

Jeśli chcemy uchronić się przed niespodziewanymi wpadkami, obowiązkowo powinniśmy zrobić próbę przed transmisją. W pierwszej kolejności należy upewnić się, że połączenie internetowe jest stabilne, a sprzęt sprawny. Sprawdźmy też wcześniej jak prezentujemy się “na wizji” – być może konieczne będzie dodatkowe przypudrowanie lub zmiana uczesania.

Próba przed właściwym live streamingiem zapewni nam większą pewność siebie. Nie będziemy musieli się przejmować szczegółami technicznymi, co pozwoli nam w pełni skupić się na wystąpieniu i interakcji z widzami. Trema i spięcie są w końcu największymi wrogami udanej transmisji na żywo.

Zastanawiasz się czy warto inwestować w video marketing? Przeczytaj tekst na naszym blogu: Video marketing – skuteczny sposób na promowanie eventów

#6 Dodatkowa osoba do monitorowania komentarzy podczas live streamingu

Ogromnie ważne podczas live streamingu jest monitorowanie komentarzy. Oczywiście jednoczesne przemawianie i moderacja mogą być zbyt obciążające, dlatego tą drugą kwestią powinna zajmować się inna osoba. Dzięki temu będzie mogła ona od razu reagować na pojawiające się pytania co znacznie usprawni interakcję.

Ponadto osoba moderująca komentarze w razie konieczności powiadomi przemawiających o istotnych kwestiach poruszanych przez widownię. W ten sposób występujący będą mieli możliwość modyfikowania dyskusji w taki sposób, aby jak najbardziej zaktywizować osoby uczestniczące w wydarzeniu. Dzięki temu możliwe będzie dopasowanie eventu do potrzeb obserwujących.

Zorganizuj perfekcyjny live streaming z pomocą profesjonalistów.
Skontaktuj się z nami!
501 044 852