BLOG

Imprezy integracyjne – fakty i mity

Imprezy, pikniki czy wycieczki integracyjne to chętnie wykorzystywana przez pracodawców forma budowania dobrych relacji między pracownikami i przywiązania do firmy. Wybierając odpowiednią lokalizację i atrakcje, można stworzyć zabawne i interesujące doświadczenie, które zmotywuje członków zespołu do uczestnictwa, lepszego poznania oraz pozwoli odpocząć od codziennych obowiązków. Nie wszyscy jednak cieszą się z tego rodzaju eventów, organizowanych w przedsiębiorstwach. Wokół firmowych integracji narosło wiele mitów, które sprawiły, że wielu pracowników ma obawy związane z uczestniczeniem w tego typu wydarzeniach. W tym artykule postaramy się zbadać tę kwestię, omawiając fakty i mity spotkań integracyjnych.

Popularne mity na temat imprez integracyjnych

Z artykułu dowiesz się, jakie są fakty i mity na temat imprez integracyjnych:

Fakt 1. Impreza integracyjna ma na celu lepsze poznanie i zbudowanie zgranego zespołu

Eventy integracyjne stanowią doskonałą okazję do budowania relacji i zacieśniania więzów pomiędzy pracownikami firmy. Osoby, które poznają się lepiej poza biurem, chętniej ze sobą współpracują, tworząc zgrany team.

Zdaniem eksperta

Czas spędzony na neutralnym gruncie pozwala usprawnić komunikację w jednym teamie, a także pomiędzy działami i osobami, które do tej pory miały ze sobą jedynie kontakt e-mailowy. Takie działanie znacząco obniża prawdopodobieństwo występowania trudnych do rozstrzygnięcia konfliktów. Jeszcze parę lat temu stawiano głównie na pikniki w plenerze, dziś korporacje chętnie decydują się na imprezy tematyczne lub gry terenowe – mówi Szymon Mosiołek z TwójEvent

Fakt 2. Imprezy firmowe wpływają na atmosferę w firmie

Imprezy firmowe są doskonałym sposobem na zbudowanie dobrej atmosfery w zespole. Przyjęcia rozluźniają pracowników i pozwalają im poczuć się swobodnie, lepiej się poznać i zintegrować z osobami z różnych działów. Organizacje często wykorzystują tę okazję, aby zainspirować pracowników i kierowników do działania w kierunku wspólnych celów. Firmowe imprezy integracyjne to doskonała okazja do budowania relacji, udzielania sobie wsparcia i tworzenia ważnych wartości.

Najpopularniejsze mity dotyczące imprez integracyjnych

Imprezy firmowe, a zwłaszcza integracje na wyjeździe doczekały się złej sławy i wielu legend z nimi związanych. Oto cztery najczęściej powtarzane mity na temat imprez pracowniczych, w które nie warto wierzyć.

#Mit 1. W imprezach firmowych mogą uczestniczyć tylko pracownicy

Z krążących negatywnych opinii o wyjazdach integracyjnych zdają sobie sprawę ich organizatorzy i firmy. Właśnie z tego powodu coraz częściej zamieniają je na jednodniowe spotkania, koncerty, zabaw w rytm muzyki połączonych z artystycznymi pokazami tanecznymi, czy organizowane na świeżym powietrzu pikniki, na których pracownicy integrują się całymi rodzinami. Rozwiązanie to sprawia, że chętniej znaleźć uczestników eventu oraz pozwala uniknąć konfliktów, kryzysów w rodzinach.

Zastanawiasz się, czy zapraszać rodzinę pracowników na event? Przeczytaj nasz poradnik: Impreza firmowa – rodzinna czy wyłącznie dla pracowników?

#Mit 2. Aby impreza integracyjna była udana wystarczy dużo alkoholu

Imprezy integracyjne dla firm to nie spotkanie z przyjaciółmi na oglądanie meczu czy szaleństwo do białego rana w klubie. Pracownicy ucieszą się z dobrego jedzenia, alkoholu i przyjemnych atrakcji, takich jak wyjazd do górskich okolic lub w inny region, aby wspólnie urządzić ognisko i bawić się przy muzyce. Paintball, gry i konkursy to również świetny sposób na przekazywanie podstawowych informacji w miłej, zabawnej atmosferze. Alkohol pojawiający się na spotkaniach firmowych spożywany jest w ograniczonych ilościach. Warto mieć na uwadze, że mimo luźniejszej atmosfery, nie oznacza to, że pracownicy mogą robić, co chcą. W takich wyjazdach lub imprezach zawsze uczestniczą przełożeni, a każdemu zależy, aby w ich oczach wypaść dobrze. Nikt nie chce w jeden wieczór zniszczyć swojej opinii, na którą pracował przez kilka lat. 

#Mit 3. Podczas wyjazdów integracyjnych dochodzi do zdrad

Jednym z chętnie powtarzanych mitów na temat wyjazdów integracyjnych, jest ten mówiący o tym, że dochodzi na nim do zdrad. Utarło się w świadomości wielu ludzi przekonanie, że wszelkie imprezy firmowe łączące się z pobytem w hotelu, sprzyjają romansom. Przed każdym wyjazdem atmosfera w domu staje się napięta z powodu wyrzutów. Zdrady w rzeczywistości okazują się być jedynie wymysłem osób zazdrosnych o swoich partnerów. Co prawda celem integracji firmowej jest lepsze się poznanie, a to wymaga pewnego zbliżenia między współpracownikami. Jednak organizatorzy zwykle planują szczegółowo różne aktywności, gry i wycieczki, więc pracownicy nie mogą spędzać czasu tak, jak im się podoba. Najlepiej zaufać swojej żonie lub mężowi.

#Mit 4. Imprezy integracyjne są nudne

Ludzie często uważają, że imprezy integracyjne są nudne, ponieważ nie dzieje się na nich nic ciekawego, poza rozmowami z osobami z innych działów. Dlatego coraz więcej pracodawców stara się zaplanować spotkania firmowe w taki sposób, aby były pełne atrakcji, takich jak występy kabareciarzy, występy znanych zespołów muzycznych czy live act z DJ-em. Coraz popularniejszym trendem różnego rodzaju gry i zabawy wpisujące się w team building.

Chcesz zorganizować udany event, na którym wszyscy będą dobrze się bawić?
Zadzwoń do nas.
501 044 852