BLOG

Event jako narzędzie employer brandingu – inwestycja czy koszt?

Współcześnie bardzo wzrosło znaczenie employer brandingu i wiele firm wykorzystuje to narzędzie w celu zbudowania marki przyjaznej pracownikom. Jednym z elementów tej strategii jest organizacja eventów firmowych, które spajają zespół, zacieśniają więzy między ludźmi oraz stanowią idealną okazję do pozyskania nowych pracowników. Jednak przygotowanie takiego wydarzenia jest bardzo czasochłonne i wymaga sporych nakładów finansowych. Inwestycja czy koszt – czym jest event w employer brandingu?

Imprezy firmowe to inwestycja czy koszt dla pracodawcy

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym jest employer branding?

Angielskie wyrażenie “employer branding” tłumaczy się jako “budowanie marki pracodawcy”. Oznacza wszelkie działania, jakie podejmuje dana firma w celu przekonania pracowników (zarówno obecnych, jak i potencjalnych klientów i kandydatów), że jest to miejsce przyjazne, stanowiące atrakcyjne środowisko pracy, pozwalające na doskonalenie umiejętności i rozwój. Celem employer brandingu jest sprawienie, by pracownicy byli ambasadorami własnej marki i utożsamiali się z nią, a cała firma była postrzegana jako pracodawca z wyboru. Strategia employer brandingu wykorzystuje różne narzędzia do kreowania wizerunku firmy, na przykład atrakcyjne oferty rekrutacyjne, social media, udział w targach pracy lub organizowanie różnego typu eventów firmowych.

Event w employer brandingu

Eventy firmowe są wciąż mało docenianym narzędziem employer brandingu. Często uważa się je za nieopłacalne, ponieważ przygotowanie dobrej imprezy jest zadaniem trudnym, czasochłonnym i generującym spore koszty. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak zaplanować budżet na wydarzenie firmowe, sprawdź nasz artykuł: Jak zaplanować budżet na firmowy event? Sprawdzone porady, dzięki którym nie przepłacisz!

Chociaż takie wydarzenia mają szansę przynieść materialny zysk,częściej ubogacają firmę w inny sposób – spajając zespół, budując relacje i zacieśniając więzi oraz kreując pozytywny wizerunek pracodawcy, co jest szczególnie ważne w kontekście pozyskiwania potencjalnych pracowników.

Zdaniem eksperta

Eventy firmowe dają możliwość zbudowania wzajemnego zaufania. Są oderwaniem od codzienności i obowiązków służbowych oraz naturalnym sposobem na integrację. Natomiast nowym pracownikom pozwalają na szybszą adaptację w firmie, co wpływa na lepsze wdrożenie w zespół i efektywność funkcjonowania – mówi Szymon Mosiołek z TwójEvent.

Znaczenie event marketingu

Organizacją imprez i wydarzeń firmowych zajmuje się event marketingStanowi on jedną z form bezpośredniego dotarcia do pożądanej grupy docelowej za pomocą planowania i realizacji różnych eventów: konferencji, warsztatów, targów, jubileuszy, dni otwartych, a także imprez firmowych i wyjazdów integracyjnych.Event jest jednym z podstawowych narzędzi public relations, który z kolei dba o komunikację wewnętrzną i zewnętrzną firmy. To dzięki działaniom marketingowym możliwe jest budowanie relacji z potencjalnym klientem, ale także dbanie o dobrą atmosferę w firmie między obecnymi pracownikami. Imprezy stanowią również doskonałą promocję marki – wpływają na jej atrakcyjność w oczach uczestników i utrwalają się w ich pamięci.

Eventy firmowe – inwestycja czy niepotrzebny koszt?

Podczas gdy niektóre firmy traktują organizację eventów jako niepotrzebny i zbędny wydatek, inne widzą w nich szansę na inwestycję. Nie chodzi tylko o wsparcie obecnych pracowników firmy, ale również o dotarcie do określonej grupy odbiorców i pozyskanie nowych pracowników. Dla nich za to coraz bardziej liczy się nie tylko wynagrodzenie, warunki finansowe, oferowane pakiety socjalne i inne kwestie materialne, ale przede wszystkim atmosfera w pracy, możliwość rozwoju, poczucie spełnienia i bezpieczeństwa. Nikt już nie chce brać udziału w wyścigu szczurów i pracować w stresie, napięciu, a czasem nawet poniżeniu i demotywacji. W pracy spędzamy znaczną część tygodnia – nic więc dziwnego, że wolimy wybierać miejsca, w których będziemy czuć się komfortowo, a obowiązkom służbowym nie będzie towarzyszyć niezdrowa presja.

Podsumowując – dlaczego warto inwestować w eventy?

Chociaż organizacja eventów i różnego typu wydarzeń firmowych nie należy ani do najłatwiejszych, ani najtańszych, i wymaga sporo czasu i pracy, to w ogólnym rozrachunku może przynieść więcej zysków niż strat. Dlaczego więc warto inwestować w eventy?

  • Są skutecznym narzędziem wspierającym działania employer brandingu.
  • Stanowią inwestycję w pracownika, który staje się ambasadorem własnej marki zaangażowanym w życie i rozwój firmy.
  • Wpływają na budowanie pozytywnego wizerunku firmy.
  • Dają możliwość budowania silnych więzi i relacji opartych na zaufaniu.
  • Uczą współpracy, wpływają na wydajność i efektywność pracowników.
  • Są oderwaniem od codziennych obowiązków służbowych, chwilą na wytchnienie, zmianę otoczenia, a także receptą na nudę i rutynę.
  • Pozwalają na naturalną i swobodną integrację pracowników.
  • Są szansą na pozyskanie nowych pracowników i potencjalnych klientów, służą celom biznesowym, budują pozytywny wizerunek marki na rynku.
  • Sprzyjają adaptacji nowych pracowników.
  • Pozwalają firmie się wyróżniać i sprawiają, że zostanie zapamiętana.
Zaplanuj event firmowy, który wpłynie na pozytywny wizerunek firmy.
Zadzwoń do nas, pomożemy zorganizować niezapomniane wydarzenie.
501 044 852