BLOG

6 cech dobrego animatora eventu

Praca animatorów wciąż kojarzy się głównie z wakacjami i zapewnianiem rozrywek gościom hotelowym. Tymczasem już od jakiegoś czasu większość organizatorów wydarzeń nie może sobie wyobrazić eventu bez pomocy animatora. Jak się okazuje, to od niego w dużej mierze zależy powodzenie eventu. Dobry animator nie tylko nadaje ramy całemu wydarzeniu, ale również aktywizuje uczestników, co ma przecież kluczowe znaczenie. Jeśli więc zależy nam na tym, aby porwać tłumy, skorzystanie z usług tego współczesnego “wodzireja” zdecydowanie może nam pomóc. Przedstawiamy 6 cech dobrego animatora eventu.

Jakie cechy powinien posiadać dobry animator wydarzenia?

W artykule dowiesz się, czym powinien charakteryzować się dobry animator eventu:

 Cechy dobrego animatora eventu

Dobry animator eventu powinien posiadać takie cechy i umiejętności, jak:

  • łatwość w nawiązywaniu kontaktów,
  • zdolności organizacyjne,
  • empatia,
  • kreatywność,
  • elastyczność,
  • optymizm i zdolność do zarażania innych swoim entuzjazmem.

#1 Komunikatywny – animator posiada łatwość w nawiązywaniu kontaktów z publicznością

Ponieważ animator pracuje z ludźmi, powinien ich przede wszystkim lubić i nie mieć trudności w nawiązywaniu kontaktów. Kluczowa jest umiejętność skracania dystansu między nim a uczestnikami eventu. Dobry animator musi być więc odważny i śmiały, podczas rozmów z ludźmi, powinien wykazywać się bezpośredniością.

Więcej na temat odpowiedniego doboru osoby prowadzącej event przeczytasz w naszym artykule: Komu powierzyć obsługę imprezy firmowej? Kabareciarz vs konferansjer. 

#2 Zdolności organizacyjne – animator potrafi sprawnie poprowadzić event

Zdolności organizacyjne animatora są kluczowe dla sprawnego przebiegu eventu. Widać to zwłaszcza na przykładzie integracyjnych imprez firmowych, kiedy to w wyniku wydarzenia pracownikom, którzy ledwo się znali, udaje się nawiązać przyjaźń.

Animator powinien mieć zdolność takiego organizowania czasu, aby rozrywki były jak najlepiej dopasowane pod uczestników. Powinien więc charakteryzować się szczególną intuicją w ich doborze, a jednocześnie mieć zawsze plan awaryjny na wypadek gdyby coś poszło niezgodnie z planem.

#3 Empatia – animator rozpoznaje różne potrzeby uczestników

Przez empatię animatora rozumiemy przede wszystkim umiejętność rozpoznawania potrzeb różnych uczestników. Animator oczywiście powinien mieć plan tego, jak będzie wyglądać event, ale jednocześnie musi być przygotowany na to, by podążać za tym, czego potrzebują uczestnicy. Na samym początku eventu obowiązkiem animatora jest więc niejako “wyczucie” nastroju zgromadzonych i dostosowanie do niego sposobu prowadzenia wydarzenia.

#4 Kreatywność – największa siła dobrego animatora

Kreatywność przydaje się oczywiście na etapie planowania rozrywek, ale nie tylko. Jest ona bardzo ważna również w przypadku różnych wpadek scenariuszowych, kiedy to kluczowa jest szybka reakcja.

 

Zdaniem eksperta

Animator zawsze powinien być przygotowany na to, że oprócz zaplanowanych gier i zabaw, będzie musiał improwizować. Nie jest to jednak problemem dla kreatywnych osób, ponieważ zawsze znajdą one rozwiązanie w przypadku niespodziewanych wypadków – mówi Szymon Mosiołek z TwójEvent

 

 

#5 Elastyczność – animator umie dostosować się do grupy odbiorców

Animator powinien być elastyczny, z łatwością dostosowywać się do różnych grup uczestników. Wielu animatorów prowadzi naprzemiennie eventy dla dzieci i dorosłych. Mają oni wówczas świadomość, że czego innego oczekuje się od nich na imprezach firmowych, a czego innego na piknikach rodzinnych.

Elastyczność animatora przejawia się ponadto w umiejętności znalezienia wspólnej płaszczyzny do zabawy dla każdego uczestnika eventu. Jeśli na przykład zdecydujemy się na organizację imprezy w stylu Las Vegas, możemy być pewni, że animator dopilnuje, aby wszyscy dobrze się bawili.

#6 Optymizm i zdolność do zarażania innych swoim entuzjazmem – animator to osoba uśmiechnięta

Najlepsi animatorzy cechują się nie tylko optymizmem, ale również zdolnością do zarażania innych swoim entuzjazmem. Wydaje się, że najważniejsze jest tutaj bycie autentycznym, ponieważ ludzie wyczuwają fałsz. Dobry animator powinien przede wszystkim lubić organizować ludziom czas i zapewniać im rozrywkę. 

Jednocześnie bardzo istotne jest to, żeby animator miał w sobie wewnętrzny spokój oraz opanowanie. Te cechy składają się na odporność na stres, która przyda mu się w przypadku gdy podczas eventu pojawią się niespodziewane trudności. Wówczas łatwiej mu będzie się z nimi uporać i znaleźć korzystne rozwiązanie problematycznej sytuacji.

Gdzie szukać profesjonalnego animatora?

Jeśli szukamy profesjonalnego animatora, najbezpieczniejsze wydaje się skorzystanie z usług sprawdzonej agencji eventowej. Najlepiej zdać się wówczas na doświadczenie i wiedzę osób, które zajmują się tym na co dzień. Dzięki temu oszczędzimy sporo czasu na samodzielnym szukaniu zyskując jednocześnie przeszkoloną osobę do przeprowadzenia naszego eventu.

Szukasz sprawdzonego animatora dla swojego eventu, który umili czas gościom?
Skontaktuj się z nami!
501 044 852